Najważniejszą imprezą festiwalu jest XII Ogólnopolski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich „O Róg Wojskiego”,mający rangę mistrzostw Polski. Biorą w nim udział tylko muzycy amatorzy, którzy zostali wyłonieni w konkursach regionalnych, będących jednocześnie eliminacjami do konkursu ogólnopolskiego. Przesłuchania konkursowe odbywają się w kategorii solowej (w klasach D, C, B, A) i kategorii zespołowej (w klasach D, C, B, A, G), zgodnie z „Regulaminem Ogólnopolskich i Regionalnych Konkursów Sygnalistów Myśliwskich”.
Nagrodą dla najlepszego polskiego zespołu jest „Róg Wojskiego”, doskonała replika starodawnego rogu myśliwskiego, wykonana z rogu bawoła. „Róg Wojskiego” jest nagrodą przechodnią, ufundowaną i wręczaną przez prezesa Naczelnej Rady Łowieckiej. Warto dodać, że ów róg był wykorzystany jako rekwizyt w filmie Andrzeja Wajdy „Pan Tadeusz”, w scenie koncertu Wojskiego.
W ramach festiwalu odbędzie się także XIII Wielkopolski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich, który przeprowadzony zostanie według podobnych zasad, co konkurs ogólnopolski, z tą jednak różnicą, że wezmą w nim udział soliści i zespoły tylko z województwa wielkopolskiego. Konkurs stanowi eliminacje wojewódzkie do konkursu ogólnopolskiego „O Róg Wojskiego” w 2008 roku
VIII Ogólnopolski Konkurs Muzyki Myśliwskiej organizowany jest tylko w kategorii zespołowej, z podziałem na cztery klasy: MB, MEs, MD (które różnią się od siebie rodzajem i strojem muzycznym dozwolonych rogów) i Salon Hubertowski MSH będący prezentacją różnych form muzycznych – w tej klasie dozwolone jest wykonanie instrumentalne, wokalne i wokalno-instrumentalne. Wszystkich uczestników obowiązuje wykonanie trzech utworów o tematyce myśliwskiej nie przekraczających łącznie 7 minut.
W klasie MB wyznaczono utwór obowiązkowy, którym jest w tym roku „Na cześć św. Huberta” w opracowaniu Bogusława Rupa.
Wabiarze będą rywalizowali w Goraju w V Ogólnopolskim Konkursie Wabienia Jeleni. Konkurs odbywa się w dwóch klasach: „Organista” i „Byk stadny”, w których każdy uczestnik musi wykonać po trzy odgłosy (poryki). Zwycięzca konkursu zostanie wyłoniony w formule Grand Prix – o zajętym miejscu decydowała będzie suma punktów osiągnięta w obydwu klasach. Konkurs ogólnopolski stanowi eliminacje do Mistrzostw Europy.
Recital piosenki myśliwskiej w wykonaniu Witolda Sikory i jego córki Marty (piątek, godz. 14.00-14.30, plac przed masztalernią).
Koncert muzyki klasycznej i popularno-rozrywkowej w wykonaniu zespołów artystycznych powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego – Czarnkowskiej Orkiestry Dętej i Chóru Męskiego „Harmonia” z Czarnkowa oraz uczniów z Zespołu Szkół Leśnych w Goraju (piątek, godz. 19.30-21.00, plac przed zamkiem).
Podsumowanie konkursu plastycznego pt. ”Co w lesie gra?” (sobota, godz. 16.30-17.00, plac przed zamkiem).
VI Pilski Pokaz Psów Ras Myśliwskich (sobota, godz. 17.00-17.45, plac przed zamkiem).
Ustanowienie rekordu Polski w graniu na rogach myśliwskich, które polegać będzie na masowym, jednoczesnym wykonaniu przez wszystkich sygnalistów sygnału „Apel na łowy”. Ustanowienie rekordu odbędzie się w obecności i pod kontrolą przedstawicieli Towarzystwa Kontroli Rekordów Niecodziennych (sobota, godz. 17.55-18.00, plac przed zamkiem).
Galowy koncert muzyki myśliwskiej w wykonaniu laureatów konkursów, Reprezentacyjnego Zespołu Muzyki Myśliwskiej PZŁ pod kierunkiem Mieczysława Leśniczaka oraz myśliwskich zespołów artystycznych: Zespołu Muzyki „Par Force” z Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie, Zespołu Wokalnego Kwartet Poznański oraz Witolda i Marty Sikora z Kępic (sobota, godz. 18.00-20.00, plac przed zamkiem).
Biesiada myśliwska z udziałem kapeli Rypcium-Pypcium z Domu Polskiego w Zakrzewie pod kierunkiem Henryka Szopińskiego (sobota, godz. 20.00-24.00, boisko szkolne).
Msza św. Hubertowska pod przewodnictwem Metropolity Poznańskiego Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, z udziałem Zespołu Muzyki „Par Force” z Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie, Zespołu Trębaczy Myśliwskich ZSL w Goraju, Chóru Parafialnego „Jutrzenka” z Lubasza oraz uczestników festiwalu (niedziela, godz. 9.30-11.00, Kościół pw. Narodzenia NMP w Lubaszu).
Koncert muzyki myśliwskiej i popularno-rozrywkowej w wykonaniu laureatów konkursów, Reprezentacyjnego Zespołu Muzyki Myśliwskiej PZŁ oraz myśliwskich zespołów artystycznych: Zespołu Muzyki „Par Force” z Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie, Zespołu Wokalnego Kwartet Poznański, Witolda i Marty Sikora z Kępic (niedziela, godz. 16.00-18.00, amfiteatr w Parku Staszica w Czarnkowie).
Wystawy:
(Wystawy będą czynne w piątek i sobotę w godz. 9.00-21.00
oraz w niedzielę w godz. 12.00-14.00).
Wycieczki:
Oficjalna strona internetowa festiwalu, na której zamieszczone zostaną wyniki konkursów w momencie ich ogłaszania i wiele innych informacji:
www.muzyka.mysliwska.pl/wojski2007
Uczestnicy festiwalu zakwaterowani są w następujących ośrodkach:
Internat Zespołu Szkół Leśnych w Goraju
Goraj-Zamek, 64-700 Czarnków
Tel. 067 255 26 55
Hotel "Czarna Hanka"
ul. Kościuszki 130, 64-700 Czarnków
Tel. 067 255 24 58
Hotel "Lidia"
ul. Przemysłowa 2, 64-700 Czarnków
Tel. 067 356 03 25
Gościniec "Śmieszek"
Śmieszkowo, ul. Wodna 13, 64-700 Czarnków
Tel. 067 255 10 31
Zajazd "Meteor"
ul. Chrobrego 88, 64-720 Lubasz
Tel. 067 255 60 21
Gminny Ośrodek Wypoczynku i Gospodarki Komunalnej
ul. Kościelna 4, 64-720 Lubasz
Tel. 067 255 60 70
Zajazd „Dworek”
ul. Kościelna 1, 64-720 Lubasz
Tel. 067 255 60 79